Projekt ERASMUS+ Okno do Európy pre dobronivské materinky
...cesta do Olomouca na vzdelávacie kurzy
...Renatka a Adelka s koordinátorkou projektu Mgr. Chupáčovou
...naše dievčatá v akcii
...šírenie získaných skúseností medzi kolegyne na metodickom združení
...tvorba metodických materiálov
KA 1 – Vzdelávacia mobilita jednotlivcov
A 101 – Mobilita pracovníkov v oblasti školského vzdelávania
Projekt – 2018-1-SKO1-KA101-046072
Projekt: „Okno do Európy pre dobronivské materinky“
...získané námety uplatňujeme v praxi
Podnetom na zapojenie sa do programu Erasmus+ a na realizáciu projektu bola iniciatíva manažmentu školy a samotných učiteliek materskej školy, ktoré mali chuť vzdelávať sa a hľadať možnosti ako zvyšovať kvalitu a úroveň materskej školy s pozitívnym dopadom na deti, rodičov a učiteľov. Využili sme ponuku kurzov spoločnosti Agamos s.r.o. z Českej republiky, ktorá mala dobré referencie od už zúčastnených pedagógov. Na webovej stránke www.kurzy-rozvoj.cz sme sa dozvedeli, že spoločnosť Agamos.cz má ponuku kurzov pre ďalšie vzdelávanie pedagogických pracovníkov s takmer 130 akreditovanými programami. Uskutočnili sme analýzu súčasného stavu školy, vyhodnotili sme svoje silné a slabé stránky. Na základe analýzy sme definovali kľúčové ciele:
1.Skvalitňovať edukačný proces v MŠ - bezproblémová adaptácia detí predškolského veku na školské prostredie.
2.Podporovať ďalšie vzdelávanie učiteliek MŠ - účasť na vybraných kurzoch a aplikácia získaných skúseností do praxe.
3.Zvyšovať úroveň materiálno-technického vybavenia školy so zameraním na výtvarné techniky a výtvarnú tvorivosť - zapojenie detí do tvorivých dielní.
4.Rozvíjať spoluprácu rodiny a školy - zapájanie a spoluúčasť rodičov, starých rodičov na dianí školy a školských aktivitách.
Z ponuky kurzov sme vybrali tie, v ktorých sa riešila problematika pedagógov MŠ, s ktorou sa denne stretávajú a „boria“ aj učiteľky našej materskej školy a kurzy, ktorých obsah korešponduje s našimi cieľmi.
Snažíme sa rozvíjať u detí ich prirodzenú výtvarnú tvorivosť, ale často sa stáva, že máme tendenciu zasahovať do ich tvorby, umelo, podľa našich predstáv. Výtvory deti sú si potom podobné a majú rukopis učiteľky a nie dieťaťa. Od tohoto by sme sa chceli odpútať a nechať vyjadrovať deti vo výtvarnom prejave podľa ich fantázie, možností a schopností. Aj keď sme ako učiteľky kreatívne, stále hľadáme nové nápady, možnosti z rôznych zdrojov. Od kurzu "Výtvarná dielňa" očakávame získanie ďalších nápadov, osvojenie netradičných techník a metodických postupov. Tieto by sme potom uplatňovali nie len pri činnosti s deťmi, ale aj vo workshopoch pre rodičov, kolegov v ZŠ, centre voľného času a v školskom klube, prípadne aj na workshopoch ako je "Veľkonočný jarmok tvorivosti". Propagovali by sme tak činnosť našej MŠ, čím by sa zvyšoval jej kredit.
Jedným z hlavných cieľov MŠ je príprava dieťaťa na ďalšie vzdelávanie , príprava na vstup do prvého ročníka ZŠ. Rozvojová úroveň detí je rôzna, je náročné ju objektívne posúdiť, neurobiť neuvážené rozhodnutia. Je to veľmi citlivá oblasť tak pre deti, rodičov a pedagógov. Pri depistáži školskej zrelosti a pripravenosti spolupracujeme s poradenskými zariadeniami. Pravidelne realizujeme stretnutia rodičov, pedagógov a odborníkov . Avšak získanie nových podnetov, skúsenosti v kurze "Predškoláčik" by nám veľmi uľahčilo posudzovanie zrelosti a pripravenosti 5-6 ročných detí. V období pred zápisom detí do ZŠ pociťujú určité stresové napätie práve rodičia, ktorí zvažujú či je ich dieťa spôsobilé na vstup do školy. Učiteľky musia v tomto období pôsobiť profesionálne s veľkou dávkou empatie. Nie je ľahké objektívne hodnotiť a nezraniť city a osobnosť dieťaťa či rodiča. Všetky získané informácie a rady z kurzu "Ako viesť obtiažny rozhovor " by nám tento proces uľahčil. Ako vyššie uvádzam snažíme sa v našej MŠ posilňovať sociálne a osobnostné kompetencie detí. Tie však môžeme u detí rozvíjať len vtedy ak tieto kompetencie majú osvojené aj učiteľky. Súčasná doba je veľmi hektická, množstvo informácií valiacich sa z médií, ale aj z priamej životnej skúsenosti negatívne ovplyvňuje emócie detí ale aj dospelých, ktorí sú vzorom pre deti. Chceli by sme v našej komunite v MŠ vytvárať pre deti tvorivú, pokojnú atmosféru s adekvátnymi sociálnymi kontaktmi. Niekedy je však veľmi ťažké udržať svoje emócie, ovládať a zároveň uspokojovať svoje potreby, želania, práva, povinnosti, nadväzovať adekvátne sociálne kontakty. Preto očakávame, že absolvovaním kurzu "Prečo sa hneváš alebo emočný a sociálny rozvoj osobnosti" by sme mohli viac pochopiť potreby a reakcie nie len detí ale aj rodičov a zároveň nezabúdať aj na vlastné potreby. Uvedomujeme si, že uspokojovaním vlastných potrieb dosahujeme súlad psychického a fyzického zdravia, osobnú vyrovnanosť. Len vtedy sme schopní vytvárať pozitívnu atmosféru. Zo získaných skúseností v tejto oblasti by sme mohli čerpať aj pre rodičov na stretnutiach, vytvárať modelové situácie - ako sa zachovať v konkrétnej situácii. Chceme byť v dobrej kondícii fyzickej, psychickej aj profesionálnej. Ako to dosiahnuť, ako nevyhorieť ? Veríme, že na túto otázku nájdeme odpovede, rady a návody v kurze "Syndróm vyhorenia, dôsledky, prevencia, údržba".
Od projektu očakávame, že nám napomôže odstrániť naše slabé stránky a ciele , ktoré sme si stanovili budú pre nás dosiahnuteľné. Jedná sa hlavne o zlepšenie komunikácie s rodičmi, zvýšenie motivácie učiteľov, získanie nových nápadov a invencie pre tvorivosť detí. Realizáciou projektu chceme minimalizovať a odstraňovať negatívne prvky a emócie v správaní detí a dospelých. Napomôže nám dosiahnuť pozitívnu a podnetnú atmosféru tak pre deti ako aj učiteľov s výdatnou podporou rodičov .
V programe Erasmus+ sme sa ešte nezúčastnili. Berieme to ako osobnú výzvu skúsiť niečo nové, niečo inovatívne, čo posunie našu školu dopredu.